Paylaşımlı Ofis

CO-WORKING

Sadece bilgisayarınızı alıp gelebileceğiniz ve bütün işlerinizi halledeceğiniz ortak paylaşımlı ofisleriniz sizleri bekliyor…

Neden Paylaşımlı Ofis Tercih Etmeliyim?
Paylaşımlı ofisler, özel ofis açmak istemeyenler tarafından sıkça tercih edilmektedir. İş kurmanın maliyetli kalemlerinden biri de iş yeri kirasıdır. Kiranın yanında stopaj, aidat, faturalar, ekipmanların satın alınması, ekipmanların bakımı yeni iş kuran bireyleri zorlamaktadır. Paylaşımlı ofis sayesinde bu gibi masraflar ve vergiler de düşmektedir. Sadece kira bedeli ödeyerek, bir masa ya da ofis kiralanabilen paylaşımlı ofislerde, yaptığınız anlaşmaya bağlı olarak kiralama bedeline ofis ekipmanlarını ortak kullanım hakkı, toplantı odalarından yararlanma, internet, telefon, ofis temizliği, sekreterlik gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.
Sabit bir ücret ödeyip, sadece işinize odaklanarak iş hayatında başarıyı yakalamak ve sosyalleşmek istiyorsanız, paylaşımlı ofisler sizin için biçilmiş kaftan olarak görülebilir.

Paylaşımlı bir alanda kendinize ait bir masada çalışabilir, yasal adresinize de başvuru yapıp kurumsal hayatınıza ilk adımı atabilirsiniz.

Ortak Ofis Özellikleri:

·         Sessiz ortak alanlarda masa kullanımı

·         Yasal iş adresi

·         Posta ve Kargolarınızın sekretarya tarafından teslimi,

·         Müşteri ve ziyaretçilerinizi karşılama

·         Ücretsiz, sınırsız yüksek kaliteli internet kullanımı

·         Ücretsiz çay, kahve kafeterya hizmeti

·         Aidat, elektrik gibi faturalar yok

·         Klimalı ortamlarda çalışma

·         Sınırlı tam donanımlı toplantı oda kullanımı

İletişim Formu