İstanbul Sanal Ofis hizmeti veren firmalar

İstanbul Sanal Ofis hizmeti veren firmalar

İSTANBUL SANAL OFİS

Sanal Ofis Son dönemlerin modern ofis çözümü olan sanal ofisler, işlerin tam zamanlı bir “fiziksel” ofislerin ilk kurulum ve işletme giderleri ve gizli maliyetlere katlanmadan sürdürülebilmesinin yolunu açmaktadır. Bilhassa İstanbul sanal ofis bakımından ihtiyacın her geçen gün arttığı illerimizin başında gelmektedir. Prestijin her şey demek olduğu İstanbul’da maliyetlerin sürekli artığı bir gerçektir. Özellikle fazla ofis mesaisi gerektirmeyen işlerle uğraşanlar, sık sık yolculuk edenler, “home office” çalışanlar, “startup” işler yürütenler prestijli bir mekanda işlerini bu ofislerde sürdürebilirler. Uzun süre boş kalacak bir ofise personel,  alt yapı gibi giderler yapmak, işletme giderlerine katlanmak bir işletmeci için kabul edilebilir bir durum değildir.

Sağlanan hizmetler

Sanal ofislerde girişimci firmasına özel iş telefonu numarası tahsis edilmektedir. Gelen çağrıların “kaçma” riski olmaksızın, girişimci firması adı zikredilerek telefonlara bakılmaktadır. Gelen kargo taratılarak e-posta ile girişimciye bildirilir. Posta vb. gönderiler de teslim alınır. Faks numarası da tahsis edilerek gelen fakslar hakkında da girişimciye malumat verilir.

Özellikle vergi dairelerine adres olarak sanal ofislerin bulunduğu plaza ve iş merkezleri verilebilmektedir.

Müşterilerle bir toplantı yapılması ihtiyacı duyulduğunda, plazaların modern dizayn edilmiş toplantı salonları da kullanılabilmektedir. Müşteri ve girişimciye ikram servisi yapılmaktadır. Bunun dışında ofislerde ve ikram alanlarında da çay-kahve servisi yapılmaktadır.

Dolayısıyla İstanbul sanal ofis kiralamak için girişimcileri kendine çekmektedir.

Avantajlar

En önemli avantajların başında bu sistemin “prestij” kazandırması gelmektedır. Söz konusu ofisler prestijli iş merkezlerinde-plazalarda konumlandırılmaktadır. Kiraların bir hayli yüksek olduğu İstanbul sanal ofis çözümü sayesinde girişimcilerin yatırım yapmaya çekindiği bir şehir olmaktan çıkmaktadır.

Diğer önemli avantaj “maliyetler” konusunda ortaya çıkmaktadır. Sekreterlik, temizlik, güvenlik hizmetleri, sanal ofis çözümlerinin bir parçasıdır. Personel istihdam edilmek zorunda kalınmamaktadır. Bunlardan doğacak stopaj-SGK primi-maaş ödemesi gibi giderler yapılmaz.

Ayrıca “sabit giderler” kapsamında elektrik-su, yakıt, internet gibi maliyetlere katlanılmamaktadır. Abonelik sözleşmeleri yapmak için zaman harcanılmaz. Ayrıca depozito, aidat ödemeleri yapılmamaktadır.

Son olarak “lounge” alanlarında iş dünyasının önde gelenleriyle tanışarak yeni iş birlikleri kurulmasının yolu açılabilmektedir.

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir