Sanal Ofis Nedir ? Neden Sanal Ofislere İhtiyaç Duymalıyız.

Sanal Ofis Nedir ? Neden Sanal Ofislere İhtiyaç Duymalıyız.

SANAL OFİS NEDİR?

Ofisin Tanımı

Yeni bir ofis arayışı içinde olanlar, işini daha ziyade evden veya ofis dışında sürdürenler sanal ofis nedir sorusuna cevap aramaktadırlar. Sorunun cevabı ise “yeni nesil, hesaplı bir ofis konsepti” olduğudur. İşinin gereği klasik bir fiziksel ofis ortamına ihtiyaç duymayanların tercihi olmaktadır. Bu şekilde, bilinen ofislere göre avantajlı olduğu muhakkaktır. Zira girişimcilerin bütün gün boş kalan bir ofisin kira ve diğer giderlerine katlanmak istememeleri son derece doğaldır.

Ofisin Avantajları

Günümüzde şirketlerin numaraları, adresleri de ayrı bir prestij unsuru olarak iş dünyasında yer edinmiştir. Bu nedenle sanal ofis nedir sorusunu soranları bu konuda tatmin edecek şekilde sanal ofis sağlayıcıları (mal sahibi/kiraya veren) tarafından prestijli bir adres ve telefon numarası tahsis edilmektedir. Ayrıca gelen telefonlara sanal ofis kiracısı adına bakılmaktadır. Bununla birlikte ofise gelen kargo, posta vb. gönderilerin teslimi de sağlanabilmektedir. Toplantı yapmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda tam donanıma sahip ve şık dizayn edilmiş toplantı salonlarından yararlanabilmek mümkündür. Toplantı salonu bedeline kullanılan teknolojik altyapı bedeli ve ikramın dahil olup olmadığı da her iki tarafça sözleşme aşamasında karara bağlanması gereken durumlardır.

Sanal ofis daha ekonomiktir. Yani klasik anlamda bilinen ofislerin demirbaş, abonelikler, vergi, fatura koçanları, sekreter çalıştırılması gibi pek çok maliyet unsuru yeni nesil ofis anlayışı sayesinde sıfırlanmaktadır.

Ofisin Detayları

Genelde sanal ofis nedir sorusu yanında “sanal ofisin yasal olup olmadığı” da en fazla karşılaşılan sorularandır. Sanal ofisler, sadece iş görüşmelerinin yapılması, resmi adres gösterilmesi ya da sadece sekreterya hizmeti alınması yönüyle değil her bakımdan kanuni sınırlar dahilindedir. Herhangi bir şekilde vergi kaçırılması söz konusu değildir. Ofis kiracısı stopaj vergisi mükellefi değildir.

Fiziksel bir ofiste bulunmama durumunda yaşanabilecek en talihsiz durumlardan biri de gelen kargo, posta ve benzeri gönderilerin teslilm alınamamasından doğacak problemlerdir. Sanal ofis sayesinde kargolar ofis kiracıları adına teslim alınır. “Home office” şeklinde evinden çalışanlar ile lüks bir işyerinde müşterisiyle temas kuranlar arasındaki prestij uçurumu da dikkate değerdir.

Share this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir